Amphenol Aerospace Operations MS27505E17B55SC
MS27505E17B55SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E17B55SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27505E17B55SC.pdf
Availability of MS27505E17B55SC
QUANTITY
MS27505E17B55SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E17B55SC
Internal Part NumberEIS-MS27505E17B55SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E17B55SC
Related LinksMS27505, MS27505E17B55SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E17B55SC Details Description
Related parts for MS27505E17B55SC
50 PIN CHAMP LATCH RECEPT-SCREW datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
FUSE 125A 32VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO216 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf