Amphenol Aerospace Operations MS27505E19B11AA
MS27505E19B11AA picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E19B11AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS27505E19B11AA.pdf
Availability of MS27505E19B11AA
QUANTITY
MS27505E19B11AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E19B11AA
Internal Part NumberEIS-MS27505E19B11AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E19B11AA
Related LinksMS27505, MS27505E19B11AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E19B11AA Details Description
Related parts for MS27505E19B11AA
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES TEMP SENS 180 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
RCVR OPT LOW CURRENT HORZ datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V TSOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf