Amphenol Aerospace Operations MS27505E23B53BB
MS27505E23B53BB picture photo
Mfg. Part Number
MS27505E23B53BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS BOX MNT SCKT
Datasheet Download
MS27505E23B53BB.pdf
Availability of MS27505E23B53BB
QUANTITY
MS27505E23B53BB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27505E23B53BB
Internal Part NumberEIS-MS27505E23B53BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27505E23B53BB
Related LinksMS27505, MS27505E23B53BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27505E23B53BB Details Description
Related parts for MS27505E23B53BB
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 1.5MSPS 32-QFN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 135MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 33V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 19.5A 3.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 614MA 530 MOHM datasheet.pdf