Amphenol Aerospace Operations MS27508E10B13PA
MS27508E10B13PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E10B13PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E10B13PA.pdf
Availability of MS27508E10B13PA
QUANTITY
MS27508E10B13PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E10B13PA
Internal Part NumberEIS-MS27508E10B13PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E10B13PA
Related LinksMS27508, MS27508E10B13PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E10B13PA Details Description
Related parts for MS27508E10B13PA
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
CABLE GLAND M25 BRASS IP54 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.7A 29 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf