Amphenol Aerospace Operations MS27508E16A6SB
MS27508E16A6SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E16A6SB
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E16A6SB.pdf
Availability of MS27508E16A6SB
QUANTITY
MS27508E16A6SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E16A6SB
Internal Part NumberEIS-MS27508E16A6SB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert16-6
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E16A6SB
Related LinksMS27508, MS27508E16A6SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E16A6SB Details Description
Related parts for MS27508E16A6SB
MODULE PIP 12VIN 6A ADJ SMD datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 250 OHM TO236-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONV AC/DC 25W 15V 1.6A PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf