Amphenol Aerospace Operations MS27508E18B32PLC
MS27508E18B32PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18B32PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS BOX MNT PINS
Datasheet Download
MS27508E18B32PLC.pdf
Availability of MS27508E18B32PLC
QUANTITY
MS27508E18B32PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18B32PLC
Internal Part NumberEIS-MS27508E18B32PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18B32PLC
Related LinksMS27508E, MS27508E18B32PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18B32PLC Details Description
Related parts for MS27508E18B32PLC
IDC CABLE - MCS10K/MC10G/MCS10K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY 5V 1.1A 10WSON datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS15W 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf