Amphenol Aerospace Operations MS27508E18F66P
MS27508E18F66P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18F66P
Brief Description
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E18F66P.pdf
Availability of MS27508E18F66P
QUANTITY
MS27508E18F66P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18F66P
Internal Part NumberEIS-MS27508E18F66P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18F66P
Related LinksMS27508, MS27508E18F66P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18F66P Details Description
Related parts for MS27508E18F66P
CONN HOUSING EH 12POS 2.5MM CRMP datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 85 THINWALL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 10MM datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FUSE 200A 1000V 1TN/110 AR datasheet.pdf