Amphenol Aerospace Operations MS27508E20F16P
MS27508E20F16P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20F16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E20F16P.pdf
Availability of MS27508E20F16P
QUANTITY
MS27508E20F16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20F16P
Internal Part NumberEIS-MS27508E20F16P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20F16P
Related LinksMS27508, MS27508E20F16P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20F16P Details Description
Related parts for MS27508E20F16P
CAP FILM 1UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SINK 23MM X 23MM X 14.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf