Amphenol Aerospace Operations MS27508E22F55P
MS27508E22F55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E22F55P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E22F55P.pdf
Availability of MS27508E22F55P
QUANTITY
MS27508E22F55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E22F55P
Internal Part NumberEIS-MS27508E22F55P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E22F55P
Related LinksMS27508, MS27508E22F55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E22F55P Details Description
Related parts for MS27508E22F55P
SWITCH PUSH DPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SOIC datasheet.pdf
KIT TEST LEAD GENERAL PURPOSE datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 39A 0.24 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 3.5MM R/A BK datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf