Amphenol Aerospace Operations MS27656E25F61P
MS27656E25F61P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E25F61P
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E25F61P.pdf
Availability of MS27656E25F61P
QUANTITY
MS27656E25F61P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E25F61P
Internal Part NumberEIS-MS27656E25F61P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E25F61P
Related LinksMS27656, MS27656E25F61P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E25F61P Details Description
Related parts for MS27656E25F61P
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CORE MOD CM-BF537E 600MHZ CONN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 4-12V 4.2A datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADVISOR T3 USB 2.0 ANALYZER datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FRONT SHEAR PLATE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf