Souriau Connection Technology MS27656T11B35PL
MS27656T11B35PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T11B35PL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
MS27656T11B35PL.pdf
Availability of MS27656T11B35PL
QUANTITY
MS27656T11B35PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T11B35PL
Internal Part NumberEIS-MS27656T11B35PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T11B35PL
Related LinksMS27656, MS27656T11B35PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27656T11B35PL Details Description
Related parts for MS27656T11B35PL
IC REG LDO 6V 1A TO220-3 datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 3POLE datasheet.pdf
CONN TERM BLK 20POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf