Amphenol Aerospace Operations MS27656T15B18PLC
MS27656T15B18PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T15B18PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27656T15B18PLC.pdf
Availability of MS27656T15B18PLC
QUANTITY
MS27656T15B18PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T15B18PLC
Internal Part NumberEIS-MS27656T15B18PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T15B18PLC
Related LinksMS27656T, MS27656T15B18PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T15B18PLC Details Description
Related parts for MS27656T15B18PLC
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.01KOHM 0.5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf