Amphenol Aerospace Operations MS27656T19B32SA
MS27656T19B32SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19B32SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T19B32SA.pdf
Availability of MS27656T19B32SA
QUANTITY
MS27656T19B32SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19B32SA
Internal Part NumberEIS-MS27656T19B32SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19B32SA
Related LinksMS27656, MS27656T19B32SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T19B32SA Details Description
Related parts for MS27656T19B32SA
FIXED IND 390UH 360MA 1.77 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1 OHM 0804 datasheet.pdf
IC 8 CHANNEL DAC S/O 20-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC R6 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 860MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf