Amphenol Aerospace Operations MS27656T21B41A
MS27656T21B41A picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T21B41A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27656T21B41A.pdf
Availability of MS27656T21B41A
QUANTITY
MS27656T21B41A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T21B41A
Internal Part NumberEIS-MS27656T21B41A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T21B41A
Related LinksMS27656, MS27656T21B41A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T21B41A Details Description
Related parts for MS27656T21B41A
RES 5.6M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 12-10AWG #1/4 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 42.8VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf