Amphenol Aerospace Operations MS27656T23F53S
MS27656T23F53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T23F53S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T23F53S.pdf
Availability of MS27656T23F53S
QUANTITY
MS27656T23F53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T23F53S
Internal Part NumberEIS-MS27656T23F53S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T23F53S
Related LinksMS27656, MS27656T23F53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T23F53S Details Description
Related parts for MS27656T23F53S
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 715 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN STR PLUG CRIMP PIN RED datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf