Amphenol Industrial MS3100A22-21S
MS3100A22-21S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100A22-21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100A22-21S.pdf
Availability of MS3100A22-21S
QUANTITY
MS3100A22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100A22-21S
Internal Part NumberEIS-MS3100A22-21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100A22-21S
Related LinksMS3100, MS3100A22-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100A22-21S Details Description
Related parts for MS3100A22-21S
CONN RING 22-26 AWG #0 BUDGET datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 10KCT/600CT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC PCI EXP/HOT-PLUG CTRLR 36TQFN datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 80A AUTO LINK datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SLD 28V datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2MM T/H datasheet.pdf