Amphenol Industrial MS3100E18-22S
MS3100E18-22S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E18-22S
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100E18-22S.pdf
Availability of MS3100E18-22S
QUANTITY
MS3100E18-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E18-22S
Internal Part NumberEIS-MS3100E18-22S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-22
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E18-22S
Related LinksMS3100, MS3100E18-22S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100E18-22S Details Description
Related parts for MS3100E18-22S
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 28QFN datasheet.pdf
RES 1 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN FIBRE CHAN 8-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 3RD SPEED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf