ITT Cannon, LLC MS3100E24-28P
MS3100E24-28P picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E24-28P
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100E24-28P.pdf
Availability of MS3100E24-28P
QUANTITY
MS3100E24-28P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E24-28P
Internal Part NumberEIS-MS3100E24-28P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E24-28P
Related LinksMS3100, MS3100E24-28P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E24-28P Details Description
Related parts for MS3100E24-28P
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 330.0UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf