Vicor Corporation V28A36H200BN2
V28A36H200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V28A36H200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36H200BN2.pdf
Availability of V28A36H200BN2
QUANTITY
V28A36H200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36H200BN2
Internal Part NumberEIS-V28A36H200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36H200BN2
Related LinksV28A36, V28A36H200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36H200BN2 Details Description
Related parts for V28A36H200BN2
FIXED IND 200UH 106MA 7.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100 SGL datasheet.pdf
IC RF RECEIVER 315 434MHZ 24LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3US H-SPEED 24-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf