Amphenol Industrial MS3100E36-3S
MS3100E36-3S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E36-3S
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3100E36-3S.pdf
Availability of MS3100E36-3S
QUANTITY
MS3100E36-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E36-3S
Internal Part NumberEIS-MS3100E36-3S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert36-3
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E36-3S
Related LinksMS3100, MS3100E36-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100E36-3S Details Description
Related parts for MS3100E36-3S
IC OPAMP JFET 1.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.60V P-P SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE STRIP 36V W/O HOUSING 80A datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
LED ROUND RED RED DIFF TAB TERM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf