ITT Cannon, LLC MS3100R22-6S
MS3100R22-6S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R22-6S
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3100R22-6S.pdf
Availability of MS3100R22-6S
QUANTITY
MS3100R22-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R22-6S
Internal Part NumberEIS-MS3100R22-6S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-6
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R22-6S
Related LinksMS3100, MS3100R22-6S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100R22-6S Details Description
Related parts for MS3100R22-6S
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.45 OHM 1% 30W datasheet.pdf
TRIM KIT 12" X 60" UMMAT AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf
2-PORT HDMI DVI-D SPLITTER 1080P datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT SYNC BINARY 16SO datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf