Amphenol Industrial MS3100R24-10S
MS3100R24-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R24-10S
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100R24-10S.pdf
Availability of MS3100R24-10S
QUANTITY
MS3100R24-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R24-10S
Internal Part NumberEIS-MS3100R24-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R24-10S
Related LinksMS3100, MS3100R24-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100R24-10S Details Description
Related parts for MS3100R24-10S
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
REGU 15A 1.3-2.05V 4BIT 3.3V IN datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RAST 2.5 5MM W/POL RIB 2POS datasheet.pdf
GAUGE VACUUM GAUGE SIG CONDITION datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf