Amphenol Industrial MS3101A20-19P
MS3101A20-19P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101A20-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3101A20-19P.pdf
Availability of MS3101A20-19P
QUANTITY
MS3101A20-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101A20-19P
Internal Part NumberEIS-MS3101A20-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101A20-19P
Related LinksMS3101, MS3101A20-19P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101A20-19P Details Description
Related parts for MS3101A20-19P
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 800MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf