Amphenol Industrial MS3101A36-1P
MS3101A36-1P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101A36-1P
Brief Description
CONN RCPT 22POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101A36-1P.pdf
Availability of MS3101A36-1P
QUANTITY
MS3101A36-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101A36-1P
Internal Part NumberEIS-MS3101A36-1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert36-1
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101A36-1P
Related LinksMS3101, MS3101A36-1P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101A36-1P Details Description
Related parts for MS3101A36-1P
RES SMD 1.96 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TAPE FINE LINE 1/4" X 60 YD GRN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 40 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5MM datasheet.pdf
MODULE W/O CONTACTS MALE CRIMP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.2MM datasheet.pdf