Amphenol Industrial MS3101R24-28S
MS3101R24-28S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101R24-28S
Brief Description
CONN RCPT 24POS PANEL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3101R24-28S.pdf
Availability of MS3101R24-28S
QUANTITY
MS3101R24-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101R24-28S
Internal Part NumberEIS-MS3101R24-28S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101R24-28S
Related LinksMS3101, MS3101R24-28S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101R24-28S Details Description
Related parts for MS3101R24-28S
IC DUAL LVDS XLATR/RCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VIN .85A SMD 10-SIP datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf