Amphenol Industrial MS3102R18-1S
MS3102R18-1S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102R18-1S
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102R18-1S.pdf
Availability of MS3102R18-1S
QUANTITY
MS3102R18-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102R18-1S
Internal Part NumberEIS-MS3102R18-1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102R18-1S
Related LinksMS3102, MS3102R18-1S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102R18-1S Details Description
Related parts for MS3102R18-1S
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SIDACTOR BI 320V 80A DO15 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.6A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN IDC 16POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
BOARD DEV START USB AVR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
SCR datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf