Amphenol Industrial MS3106A20-21P
MS3106A20-21P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A20-21P
Brief Description
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A20-21P.pdf
Availability of MS3106A20-21P
QUANTITY
MS3106A20-21P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A20-21P
Internal Part NumberEIS-MS3106A20-21P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A20-21P
Related LinksMS3106, MS3106A20-21P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A20-21P Details Description
Related parts for MS3106A20-21P
RES 12K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES TEMP SENS 270 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
RES 619K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf