Amphenol Industrial MS3106A22-14P
MS3106A22-14P picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A22-14P
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3106A22-14P.pdf
Availability of MS3106A22-14P
QUANTITY
MS3106A22-14P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A22-14P
Internal Part NumberEIS-MS3106A22-14P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A22-14P
Related LinksMS3106, MS3106A22-14P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A22-14P Details Description
Related parts for MS3106A22-14P
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf