ITT Cannon, LLC MS3106E16-9SF187
MS3106E16-9SF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E16-9SF187
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS CABLE SKT
Datasheet Download
MS3106E16-9SF187.pdf
Availability of MS3106E16-9SF187
QUANTITY
MS3106E16-9SF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E16-9SF187
Internal Part NumberEIS-MS3106E16-9SF187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E16-9SF187
Related LinksMS3106E1, MS3106E16-9SF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E16-9SF187 Details Description
Related parts for MS3106E16-9SF187
IC ADC 22BIT 2.7V 1CH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC DRIVER 18BIT DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X8.7X0.13" GREY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf