ITT Cannon, LLC MS3106E16S-8SXF187
MS3106E16S-8SXF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E16S-8SXF187
Brief Description
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106E16S-8SXF187.pdf
Availability of MS3106E16S-8SXF187
QUANTITY
MS3106E16S-8SXF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E16S-8SXF187
Internal Part NumberEIS-MS3106E16S-8SXF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E16S-8SXF187
Related LinksMS3106E16, MS3106E16S-8SXF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E16S-8SXF187 Details Description
Related parts for MS3106E16S-8SXF187
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
XMITTER FO 12X2.7GBD EXT SHIELD datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 43.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf