ITT Cannon, LLC MS3106E20-23PF187
MS3106E20-23PF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E20-23PF187
Brief Description
CONN PLUG 2POS CABLE PIN
Datasheet Download
MS3106E20-23PF187.pdf
Availability of MS3106E20-23PF187
QUANTITY
MS3106E20-23PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E20-23PF187
Internal Part NumberEIS-MS3106E20-23PF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert20-23
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E20-23PF187
Related LinksMS3106E2, MS3106E20-23PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E20-23PF187 Details Description
Related parts for MS3106E20-23PF187
BNC MALE/MICROGRAB RG174/U 36" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
THERMOCOUPLE SENSOR datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT BNC SOLDER GOLD datasheet.pdf
RES 523 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL REMOVAL 22 GA datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf