ITT Cannon, LLC MS3106R16S-1PW
MS3106R16S-1PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3106R16S-1PW
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3106R16S-1PW.pdf
Availability of MS3106R16S-1PW
QUANTITY
MS3106R16S-1PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106R16S-1PW
Internal Part NumberEIS-MS3106R16S-1PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106R16S-1PW
Related LinksMS3106R, MS3106R16S-1PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106R16S-1PW Details Description
Related parts for MS3106R16S-1PW
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS GOLD PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 50A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ACCY MAGN MOUNT 3/4 A195 BNCM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D SUB MA PCR 24W7_20 A_PL3_SPACE datasheet.pdf