ITT Cannon, LLC MS3106R18-10PY
MS3106R18-10PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3106R18-10PY
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3106R18-10PY.pdf
Availability of MS3106R18-10PY
QUANTITY
MS3106R18-10PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106R18-10PY
Internal Part NumberEIS-MS3106R18-10PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106R18-10PY
Related LinksMS3106R, MS3106R18-10PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106R18-10PY Details Description
Related parts for MS3106R18-10PY
GROMMET EDGE SOLID PE NATURAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 11.6A SOT96-1 datasheet.pdf
IC SEQUENCER RESET PB 3.3V 8USOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC PNP SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf