Amphenol Industrial MS3108E20-8P
MS3108E20-8P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E20-8P
Brief Description
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108E20-8P.pdf
Availability of MS3108E20-8P
QUANTITY
MS3108E20-8P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E20-8P
Internal Part NumberEIS-MS3108E20-8P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E20-8P
Related LinksMS3108, MS3108E20-8P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108E20-8P Details Description
Related parts for MS3108E20-8P
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 2.3A (Switch) Backlight 24-QFN-EP (4x4) datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 208/240V DRIVER datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
MICRO 51 F 12" RBW M7 datasheet.pdf