ITT Cannon, LLC MS3108R16-9P
MS3108R16-9P picture photo
Mfg. Part Number
MS3108R16-9P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4 POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS3108R16-9P.pdf
Availability of MS3108R16-9P
QUANTITY
MS3108R16-9P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108R16-9P
Internal Part NumberEIS-MS3108R16-9P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108R16-9P
Related LinksMS3108, MS3108R16-9P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108R16-9P Details Description
Related parts for MS3108R16-9P
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 32POS datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLOCK DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY 4A 24-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
BEARING datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 17VC SOT25 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf