Amphenol Industrial MS3110E16-23P
MS3110E16-23P picture photo
Mfg. Part Number
MS3110E16-23P
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110E16-23P.pdf
Availability of MS3110E16-23P
QUANTITY
MS3110E16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110E16-23P
Internal Part NumberEIS-MS3110E16-23P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110E16-23P
Related LinksMS3110, MS3110E16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110E16-23P Details Description
Related parts for MS3110E16-23P
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
REG SW 5V/3.3VIN 6A DUAL VERT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 340MA 2.73 OHM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 220K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf