Amphenol Industrial MS3110F12-8P
MS3110F12-8P picture photo
Mfg. Part Number
MS3110F12-8P
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3110F12-8P.pdf
Availability of MS3110F12-8P
QUANTITY
MS3110F12-8P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3110F12-8P
Internal Part NumberEIS-MS3110F12-8P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3110F12-8P
Related LinksMS3110, MS3110F12-8P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3110F12-8P Details Description
Related parts for MS3110F12-8P
SENS FIBER LONG DIST THRUBEAM datasheet.pdf
SENS PROX M12 4MM NPN-NO SHIELD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB 80TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T6 6.63" datasheet.pdf