ITT Cannon, LLC MS3112E14-18SY
MS3112E14-18SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E14-18SY
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
MS3112E14-18SY.pdf
Availability of MS3112E14-18SY
QUANTITY
MS3112E14-18SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E14-18SY
Internal Part NumberEIS-MS3112E14-18SY
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E14-18SY
Related LinksMS3112E, MS3112E14-18SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3112E14-18SY Details Description
Related parts for MS3112E14-18SY
ADAPTER 8-DIP BD W/2 SO PLUGS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 60V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
ANTENNA 868MHZ 1/2 WAVE SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf