ITT Cannon, LLC MS3112E14-19SF16
MS3112E14-19SF16 picture photo
Mfg. Part Number
MS3112E14-19SF16
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
MS3112E14-19SF16.pdf
Availability of MS3112E14-19SF16
QUANTITY
MS3112E14-19SF16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3112E14-19SF16
Internal Part NumberEIS-MS3112E14-19SF16
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesDust Cap
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3112E14-19SF16
Related LinksMS3112E1, MS3112E14-19SF16 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3112E14-19SF16 Details Description
Related parts for MS3112E14-19SF16
IC CIRCUIT UNDERVOLT SENS 8SOIC datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL ALARM THERMOC datasheet.pdf
IC REG LDO 7V 1A TO220FP-5 datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 100 OHM 5% AXL datasheet.pdf
ETH CTLR BL1700 16I/O 256K FLASH datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf