ITT Cannon, LLC MS3114E12-8SW
MS3114E12-8SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3114E12-8SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3114E12-8SW.pdf
Availability of MS3114E12-8SW
QUANTITY
MS3114E12-8SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3114E12-8SW
Internal Part NumberEIS-MS3114E12-8SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3114E12-8SW
Related LinksMS3114, MS3114E12-8SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3114E12-8SW Details Description
Related parts for MS3114E12-8SW
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf