Amphenol Industrial MS3116E20-16P
MS3116E20-16P picture photo
Mfg. Part Number
MS3116E20-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3116E20-16P.pdf
Availability of MS3116E20-16P
QUANTITY
MS3116E20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116E20-16P
Internal Part NumberEIS-MS3116E20-16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116E20-16P
Related LinksMS3116, MS3116E20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116E20-16P Details Description
Related parts for MS3116E20-16P
CONN TERM BLOCK 5MM TOP 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SET TEST LEAD LIGHTED datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf