Amphenol Industrial MS3116F14-15SW
MS3116F14-15SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F14-15SW
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116F14-15SW.pdf
Availability of MS3116F14-15SW
QUANTITY
MS3116F14-15SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F14-15SW
Internal Part NumberEIS-MS3116F14-15SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F14-15SW
Related LinksMS3116F, MS3116F14-15SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116F14-15SW Details Description
Related parts for MS3116F14-15SW
RELAY GEN PURPOSE SPST 500MA 24V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 20VQFN datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf