Amphenol Industrial MS3116F18-11S
MS3116F18-11S picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F18-11S
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116F18-11S.pdf
Availability of MS3116F18-11S
QUANTITY
MS3116F18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F18-11S
Internal Part NumberEIS-MS3116F18-11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F18-11S
Related LinksMS3116, MS3116F18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116F18-11S Details Description
Related parts for MS3116F18-11S
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 212.50MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 500MHZ 24VQFN datasheet.pdf
SATA POWER CABLE 1.5M datasheet.pdf
MODULE DIODE 160A INT-A-PAK datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf