Amphenol Industrial MS3116F24-61SX
MS3116F24-61SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3116F24-61SX
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116F24-61SX.pdf
Availability of MS3116F24-61SX
QUANTITY
MS3116F24-61SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116F24-61SX
Internal Part NumberEIS-MS3116F24-61SX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116F24-61SX
Related LinksMS3116F, MS3116F24-61SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116F24-61SX Details Description
Related parts for MS3116F24-61SX
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC 2416 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SURFACE BELT 1X42" A VFN datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf