Vishay/Dale RLR20C2000FRRE6
RLR20C2000FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2000FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2000FRRE6.pdf
Availability of RLR20C2000FRRE6
QUANTITY
RLR20C2000FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2000FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C2000FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2000FRRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C2000FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2000FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C2000FRRE6
DIODE ZENER 22V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A TO220AB datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 1/2 BK 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HADER T/H RA 12 POS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf