Amphenol Industrial MS3116J14-5P
MS3116J14-5P picture photo
Mfg. Part Number
MS3116J14-5P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3116J14-5P.pdf
Availability of MS3116J14-5P
QUANTITY
MS3116J14-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116J14-5P
Internal Part NumberEIS-MS3116J14-5P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116J14-5P
Related LinksMS3116, MS3116J14-5P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116J14-5P Details Description
Related parts for MS3116J14-5P
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
REL HSG 15P datasheet.pdf
MEGOHMMETER ISO-TEST 5000V datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf