Amphenol Industrial MS3116P12-10S
MS3116P12-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3116P12-10S
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3116P12-10S.pdf
Availability of MS3116P12-10S
QUANTITY
MS3116P12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3116P12-10S
Internal Part NumberEIS-MS3116P12-10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3116P12-10S
Related LinksMS3116, MS3116P12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3116P12-10S Details Description
Related parts for MS3116P12-10S
RES SMD 27 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RF DETECTOR PWR AMP 8FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8TDFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 6KV X5S RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-M datasheet.pdf
FIXED IND 5MH 58MA 50 OHM TH datasheet.pdf