ITT Cannon, LLC MS3120E14-19SF0
MS3120E14-19SF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E14-19SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS
Datasheet Download
MS3120E14-19SF0.pdf
Availability of MS3120E14-19SF0
QUANTITY
MS3120E14-19SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E14-19SF0
Internal Part NumberEIS-MS3120E14-19SF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E14-19SF0
Related LinksMS3120E, MS3120E14-19SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E14-19SF0 Details Description
Related parts for MS3120E14-19SF0
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG36 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
LABEL COMP NON-ADH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEAT SINK datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM TSSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 65W datasheet.pdf