ITT Cannon, LLC MS3120F12-10PW
MS3120F12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3120F12-10PW
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3120F12-10PW.pdf
Availability of MS3120F12-10PW
QUANTITY
MS3120F12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120F12-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3120F12-10PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120F12-10PW
Related LinksMS3120F, MS3120F12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120F12-10PW Details Description
Related parts for MS3120F12-10PW
CONN STRAIN RELIEF JR25 8MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 34-PCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58A MCXM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDM W/FA EAPR110F170O LM & G datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO datasheet.pdf