Amphenol Industrial MS3121E22-55S
MS3121E22-55S picture photo
Mfg. Part Number
MS3121E22-55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3121E22-55S.pdf
Availability of MS3121E22-55S
QUANTITY
MS3121E22-55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121E22-55S
Internal Part NumberEIS-MS3121E22-55S
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121E22-55S
Related LinksMS3121, MS3121E22-55S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121E22-55S Details Description
Related parts for MS3121E22-55S
CONN JACK 20POS MALE CIRC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf